На 28 март 2025 г. в ОУ „Христо Ботев“, гр. Ахелой, се проведе събитие за обмяна на педагогически опит, посветено на приобщаващото образование, социално-емоционалното обучение и превенцията на тормоза, под надслов „Училището – място за сътрудничество и вдъхновение“.

Събитието започна с представяне на проекта „Прегърни разнообразието“, съфинансиран по програма „Еразъм+“ на Европейския съюз. Проектът цели да подкрепи изграждането на приобщаваща училищна среда чрез развитие на емоционалната интелигентност и превенция на насилието.

Гости на събитието бяха учители от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“, гр. Равда, ОУ „Паисий Хилендарски“, гр. Каблешково, както и г-жа Гюлшен Еминовастарши експерт по квалификация на педагогическите специалисти към РУО – Бургас.

 

 

 

 

В рамките на събитието бяха представени три урока, посветени на емоционалното развитие, личното изразяване и създаването на подкрепяща общност:

1. „Думи с емоции“ – приобщаващ интегриран урок по български език и литература с 3. „б“ клас
Проведен от г-жа Мария Байкова

Урокът съчета езикови и емоционални цели чрез поредица от творчески дейности. Учениците създадоха свои „супер имена“ – комбинация от собственото им име и прилагателно, описващо личността им, а съучениците аргументираха избора. Чрез писане на кратки факти за себе си и познаване на автора, децата упражниха вниманието, емпатията и умението да се поставят на мястото на другия.

 

 

 

 

 

 

 

2. „Една четвърт земя“ – интерактивна дейност с 3. и 3. „б“ клас
Съвместна инициатива на г-жа Гергана Петрова, г-жа Мария Байкова, г-жа Марина Зонова, г-жа Мая Атанасова и г-жа Магдалена Коцева

Интерактивната игра ангажира учениците в групова работа, при която всяка „четвърт земя“ се сблъсква с различни ресурси и предизвикателства. Целта бе да се постигне баланс чрез сътрудничество и споделяне. Дейността насърчи осъзнаване на несправедливостите, емпатия и значението на единението.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. „Аз и моите емоции – опознай себе си и другите“ – урок с 6. клас
Проведен от г-жа Стефка Костадинова, класен ръководител на 6. „б“ клас

Часът започна с дискусия по темата „Какво е емоционална интелигентност?“, последвана от активност в Padlet, където учениците се описваха с няколко думи, а останалите трябваше да познаят кой е. В играта „Подай…“ те споделяха кога се чувстват щастливи, тъжни или обичани, като изграждаха атмосфера на доверие и споделяне.

 

 

 

 

 

 

Събитието завърши с дискусия с гостите, проведена в духа на кръгла маса, където бяха обменени идеи, добри практики и визии за бъдещо сътрудничество между училищата. В открит и вдъхновяващ разговор участниците обсъдиха възможности за надграждане на съвместната работа в посока приобщаващо образование и създаване на подкрепяща училищна среда.