В рамките на Националната Програма „Иновации в Действие“, участниците в проекта „STEAM Everywhere“, съфинансиран от програма Еразъм+, проведоха вдъхновяващо събитие. В него бяха представени целите и дейностите на проекта пред гости от ОУ „Христо Ботев“, гр. Велико Търново, ОУ „Христо Ботев“, с. Бата и ОУ „П.Р. Славейков“, гр. Велико Търново. Сред гостите бяха 24 учители и ученици, както и експерт от РУО – гр. Бургас.
Основната цел на проекта „STEAM Everywhere“ е да подобри образователната рамка чрез интеграция на STEM методологии и роботизирано кодиране в учебната програма, като по този начин предостави на учениците важни умения за съвременния свят като цифрова грамотност, критичен анализ, изчислителни умения, способности за решаване на проблеми и иновативно мислене.
Демонстрационни Уроци
Интердисциплинарен Урок по Физика и Астрономия
Г-жа Г. Георгиева и г-жа А. Продеромова, заедно с ученици от 7. клас, проведоха урок, който обвърза теоретичните знания по физика с практическото им приложение. Учениците използваха ардуино модели, за да демонстрират последователно и успоредно свързване на консуматори в електрическа верига, прилагайки закона на Ом. Те представиха мигащ светодиод, регулиране на светлина чрез потенциометър и задействане на светлинен сензор. Гостуващите учители и ученици с интерес се включваха в дейностите, като активно участваха в демонстрациите и задаваха въпроси. Този урок демонстрира значението на интеграцията на роботизираното кодиране в учебната програма и как то спомага за развитие на критично мислене и практически умения у учениците.
Интердисциплинарен Урок по Математика и Информационни Технологии
Г-жа Г. Димитрова и учениците от 5. клас проведоха обобщителен урок върху паралелепипед. В първата част на урока, учениците определяха стените на паралелепипед, използвайки 3D възможностите на платформата Mozaweb, което им помогна да визуализират по-добре задачата. Следващата задача бе в Jamboard, където учениците трябваше да намерят съответстващите формули. За обратна връзка бяха използвани пакетни упражнения с подсказки, включващи необходимите формули.
След разглеждането на паралелепипеда, учениците създадоха андроид приложение с App Inventor чрез блоково кодиране. Приложението представлява калкулатор за изчисляване на обем на паралелепипед, което позволи на учениците да приложат знанията си по математика и информационни технологии в практически контекст. Гостуващите учители и ученици с интерес се включваха в дейностите, като участваха в създаването и тестването на приложението.
Събитието показа как проектът „STEAM Everywhere“ успешно интегрира STEM методологии и роботизирано кодиране в учебната програма, като предоставя на учениците ценни умения за съвременния свят. Участниците демонстрираха как използването на тези иновативни подходи може да подобри образователния процес, да стимулира критичното мислене и да развие практически умения. Очакваме с нетърпение бъдещите етапи на проекта и новите възможности, които те ще донесат за нашето училище.